NCAA First Four
Tuesday, March 14
6:40 p.m., truTV, Dayton
No. 16 Mt. St. Mary’s vs. No. 16 New Orleans (Brian Anderson, Clark Kellogg, Lewis Johnson)
9:05 p.m., truTV, Dayton
No. 11 Kansas State vs. No. 11 Wake Forest (Brian Anderson, Clark Kellogg, Lewis Johnson)
NCAA First Four
Wednesday, March 15
6:40 p.m., truTV, Dayton
No. 16 NC Central vs. No. 16 UC Davis (Spero Dedes, Steve Smith, Len Elmore, Ros Gold-Owude)
9:05 p.m., truTV, Dayton
No. 11 Providence vs. No. 11 USC (Spero Dedes, Steve Smith, Len Elmore, Ros Gold-Owude)
RELATED: Power Rankings 1-68 | Duke deserved a No. 1 seed | Committee got bubble right
RELATED: Printable NCAA Tournament Bracket
First Round Games
Thursday Afternoon, March 16
12:15 p.m., CBS, Buffalo
No. 5 Notre Dame vs. No. 12 Princeton (Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce)
12:40 p.m., truTV, Orlando
No. 8 Virginia vs. No. 9 UNC Wilmington (Ian Eagle, Steve Lavin, Evan Washburn)
1:30 p.m., TNT, Milwaukee
No. 4 Butler vs. No. 13 Winthrop (Carter Blackburn, Mike Gminski, Debbie Antonelli, Lisa Byington)
2:00 p.m., TBS, Salt Lake City
No. 1 Gonzaga vs. No. 16 South Dakota State (Andrew Catalon, Steve Lappas, Jamie Eradhl)
2:45 p.m., CBS, Buffalo
No. 4 West Virginia vs. No. 13 Bucknell (Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce)
3:10 p.m., truTV, Orlando
No. 4 Florida vs. No. 13 East Tennessee State (Ian Eagle, Steve Lavin, Evan Washburn)
4:00 p.m., TNT, Milwaukee
No. 5 Minnesota vs. No. 12 Middle Tennessee (Carter Blackburn, Mike Gminski, Debbie Antonelli, Lisa Byington)
4:30 p.m., TBS, Salt Lake City
No. 8 Northwestern vs. No. 9 Vanderbilt (Andrew Catalon, Steve Lappas, Jamie Eradhl)
First Round Games
Thursday Evening, March 16
6:50 p.m., TNT, Orlando
No. 6 Maryland vs. No. 11 Xavier (Ian Eagle, Steve Lavin, Evan Washburn)
7:10 p.m., CBS, Buffalo
No. 1 Villanova vs. No. 16 Mt. Saint Mary’s/New Orleans (Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce)
7:20 p.m., TBS, Salt Lake City
No. 7 Saint Mary’s vs. No. 10 VCU (Andrew Catalon, Steve Lappas, Jamie Eradhl)
7:27 p.m., truTV, Milwaukee
No. 4 Purdue vs. No. 13 Vermont (Carter Blackburn, Mike Gminski, Debbie Antonelli, Lisa Byington)
9:20 p.m., TNT, Orlando
No. 3 Florida State vs. No. 14 Florida Gulf Coast (Ian Eagle, Steve Lavin, Evan Washburn)
9:40 p.m., CBS, Buffalo
No. 8 Wisconsin vs. No. 9 Virginia Tech (Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce)
9:50 p.m., TBS, Salt Lake City
No. 2 Arizona vs. No. 15 North Dakota (Andrew Catalon, Steve Lappas, Jamie Eradhl)
9:57 p.m., truTV, Milwaukee
No. 5 Iowa State vs. No. 12 Nevada (Carter Blackburn, Mike Gminski, Debbie Antonelli, Lisa Byington)
First Round Games
Friday Afternoon, March 17
12:15 p.m., CBS, Indianapolis
No. 7 Michigan vs. No. 10 Oklahoma State (Jim Nantz, Grant Hill, Bill Raftery, Tracy Wolfson)
12:40 p.m., truTV, Tulsa
No. 3 Baylor vs. No. 14 New Mexico State (Kevin Harlan, Reggie Miller, Dan Bonner, Dana Jacobson)
1:30 p.m., TNT, Greenville
No. 8 Arkansas vs. No. 9 Seton Hall (Brian Anderson, Chris Webber, Lewis Johnson)
2:00 p.m., TBS, Sacramento
No. 3 Oregon vs. No. 14 Iona (Spero Dedes, Steve Smith, Len Elmore, Ros Gold-Onwude)
2:45 p.m., CBS, Indianapolis
No. 2 Louisville vs. No. 15 Jacksonville State (Jim Nantz, Grant Hill, Bill Raftery, Tracy Wolfson)
3:10 p.m., truTV, Tulsa
No. 6 SMU vs. No. 11 Providence/USC (Kevin Harlan, Reggie Miller, Dan Bonner, Dana Jacobson)
4:00 p.m., TNT, Greenville
No. 1 North Carolina vs. No. 16 Texas Southern (Brian Anderson, Chris Webber, Lewis Johnson)
4:30 p.m., TBS, Sacramento
No. 6 Creighton vs. No. 11 Rhode Island (Spero Dedes, Steve Smith, Len Elmore, Ros Gold-Onwude)
First Round Games
Friday Evening, March 17
6:50 p.m., TNT, Tulsa
No. 1 Kansas vs. No. 16 NC Central/UC Davis (Kevin Harlan, Reggie Miller, Dan Bonner, Dana Jacobson)
7:10 p.m., CBS, Indianapolis
No. 7 Dayton vs. No. 10 Wichita State (Jim Nantz, Grant Hill, Bill Raftery, Tracy Wolfson)
7:20 p.m., TBS, Greenville
No. 2 Duke vs. No. 15 Troy (Brian Anderson, Chris Webber, Lewis Johnson)
7:27 p.m., truTV, Sacramento
No. 6 Cincinnati vs. No. 11 Kansas State/Wake Forest (Spero Dedes, Steve Smith, Len Elmore, Ros Gold-Onwude)
9:20 p.m., TNT, Tulsa
No. 8 Miami vs. No. 9 Michigan State (Kevin Harlan, Reggie Miller, Dan Bonner, Dana Jacobson)
9:40 p.m., CBS, Indianapolis
No. 2 Kentucky vs. No. 15 Northern Kentucky (Jim Nantz, Grant Hill, Bill Raftery, Tracy Wolfson)
9:50 p.m., TBS, Greenville
No. 7 South Carolina vs. No. 10 Marquette (Brian Anderson, Chris Webber, Lewis Johnson)
9:57 p.m., truTV, Sacramento
No. 3 UCLA vs. No. 14 Kent State (Spero Dedes, Steve Smith, Len Elmore, Ros Gold-Onwude)