2016 NCAA Tournament: Friday’s schedule, tip times and channel guide

(AP Photo/Michael Conroy)
0 Comments

First Round Games
Friday Afternoon, March 18

12:15 p.m., CBS, St. Louis
No. 7 Dayton vs. No. 10 Syracuse (Brian Anderson, Steve Smith, Dana Jacobson)

12:40 p.m., truTV, Brooklyn
No. 2 Villanova vs. No. 15 UNC Asheville (Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce)

1:30 p.m., TNT, Oklahoma City
No. 7 Oregon St. vs. No. 10 VCU (Carter Blackburn, Mike Gminski, Jaime Maggio)

2:00 p.m., TBS, Spokane
No. 4 California vs. No. 13 Hawaii (Spero Dedes, Doug Gottlieb, Ros Gold-Onwude)

2:45 p.m., CBS, St. Louis
No. 2 Michigan St. vs. No. 15 Middle Tennessee St. (Brian Anderson, Steve Smith, Dana Jacobson)

3:10 p.m., truTV, Brooklyn
No. 7 Iowa vs. No. 10 Temple (Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce)

4:00 p.m., TNT, Oklahoma City
No. 2 Oklahoma vs. No. 15 CSU Bakersfield (Carter Blackburn, Mike Gminski, Jaime Maggio)

4:30 p.m., TBS, Spokane
No. 5 Maryland vs. No. 12 South Dakota St. (Spero Dedes, Doug Gottlieb, Ros Gold-Onwude)

First Round Games
Friday Evening, March 18

6:50 p.m., TNT, St. Louis
No. 7 Wisconsin vs. No. 10 Pittsburgh (Brian Anderson, Steve Smith, Dana Jacobson)

7:10 p.m., CBS, Brooklyn
No. 3 West Virginia vs. No. 14 Stephen F. Austin (Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce)

7:20 p.m., TBS, Oklahoma City
No. 3 Texas A&M vs. No. 14 UW-Green Bay (Carter Blackburn, Mike Gminski, Jaime Maggio)

7:27 p.m., truTV, Spokane
No. 1 Oregon vs. Holy Cross-Southern U. winner (Spero Dedes, Doug Gottlieb, Ros Gold-Onwude)

9:20 p.m., TNT, St. Louis
No. 2 Xavier vs. No. 15 Weber St. (Brian Anderson, Steve Smith, Dana Jacobson)

9:40 p.m., CBS, Brooklyn
No. 6 Notre Dame vs. Michigan-Tulsa winner (Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce)

9:50 p.m., TBS, Oklahoma City
No. 6 Texas vs. No. 11 Northern Iowa (Carter Blackburn, Mike Gminski, Jaime Maggio)

9:57 p.m., truTV, Spokane
No. 8 St. Joseph’s vs. No. 9 Cincinnati (Spero Dedes, Doug Gottlieb, Ros Gold-Onwude)